A borászati termékek forgalomba hozatali eljárása

Sztanev Bertalan
2013. november 19., 16:27


Mivel a borpiac rendelkezik önálló szabályozással, ezért az élelmiszerekre vonatkozó szabályok közül csak keveset kell alkalmazni a borkészítés és forgalmazás során. Az élelmiszerekre és a borászati termékekre vonatkozó szabályozás közötti egyik lényeges különbség éppen a forgalomba hozatalt érinti. A borra vonatkozó speciális szabályok alapján így nem kell alkalmazni az élelmiszerek forgalomba hozatalára vonatkozó bonyolult szabályrendszert.
A borászati termékek forgalomba hozatali eljárása
 
A borászati termékek forgalomba hozatali eljárása
 
A bor élelmiszernek tekinthető az előállítás és a forgalmazás szabályozásának szemszögéből. A borpiaci szabályozásról szóló sorozatunk első cikkeiben már említettük, hogy a borászati termékek előállítására és forgalmazására vonatkozóan az élelmiszerekre vonatkozó szabályokat is alkalmazni kell.
Az ellenőrzés célja a termékleírásoknak való megfelelés vizsgálata
Az Alaprendelet 108p cikke egyértelműen megmondja, hogy a földrajzi területhez kapcsolódó borászati termékeket ellenőrizni kell, annak érdekében, hogy a vonatkozó termékleírásnak megfelelnek-e. Az Alaprendeletben megfogalmazott szabályt részletesen a 607/2009/EK rendelet 25. cikkében találhatjuk meg kibontva. Ennek alapján az eredetmegjelöléssel ellátott borászati termékek esetében érzékszervi és analitikai vizsgálattal is meg kell győződni a forgalomba hozatal előtt a termékleírásnak való megfelelésről. Az analitikai vizsgálat minimális tartalmát a 607/2009/EK rendelet 26. cikke egyértelműen meghatározza.
A közösségi szabályozás tagállami végrehajtási szabályait a borászati termékek ellenőrzésére vonatkozóan a 127/2009. (IX. 29.) FVM rendelet III. része tartalmazza részletesen. Ennek alapján minden borászati terméket (függetlenül attól, hogy azt termékleírás alapján, vagy attól függetlenül készítették) forgalomba hozatal előtt analitikai vizsgálat alapján kell ellenőrizni. Ezen túlmenően a földrajzi területhez kapcsolódó borászati termékeket forgalomba hozatal előtt érzékszervileg is szükséges minősíteni.
A forgalomba hozatal menete
Az Alaprendelet 118p cikke alapján a termékleírásnak való megfelelést a tagállam erre szakosodott és kijelölt hatósága, vagy külön erre a célra elismert tanúsító szervezet vagy szervezetek igazolhatják. A magyar szabályozás alapján a termékleírásnak való megfelelést a NÉBIH igazolhatja, végezheti el az analitikai vizsgálatot és adhatja ki a forgalomba hozatali engedélyt.
Magyarországon a borászati termékek forgalomba hozatali engedélye a hegyközségek által kiadott származási bizonyítványokon alapul. A Bortörvény 44. §-a alapján csak a borászati hatóságnak van meg a jogköre arra, hogy származási bizonyítványok valóságtartalmát ellenőrizze. Ebből következően a jelenlegi jogi szabályozás alapján csak a NÉBIH képes a közösségi jogszabályokban előírt teljes körű ellenőrzés végrehajtására. Elvileg a borászati termékek analitikai vizsgálatát végezhetné más szervezet is, de a forgalomba hozatali engedélyek kiadása akkor is csak a NÉBIH hatáskörében maradhatna. A hatályos jogszabályok alapján a forgalomba hozatal alapjául szolgáló analitikai vizsgálatokat csak a NÉBIH végezheti el.
A forgalomba hozatalra vonatkozó közösségi szabályozás szerint Magyarországon a borászati termékek forgalomba hozatalának több módja is lehetséges. A hatályos magyar szabályozás alapján a borászati termékek forgalomba hozatala egy vagy kétszintű lehet. A termékleírások többsége csak egyszintű forgalomba hozatalt tesz lehetővé. Ennek alapján az analitikai és az érzékszervi vizsgálat elvégzésére egyaránt a NÉBIH-et jelölik ki. A termékleírások kisebbik részében az érzékszervi vizsgálat a 127/2009. (IX. 29.) FVM rendelet alapján helyi borbíráló bizottságok hatáskörében van, de az analitikai vizsgálat a NÉBIH hatásköre. Az elméletileg megvalósítható, harmadik, háromszintes rendszer alapján a borászati termékek analitikai, érzékszervi vizsgálatát erre elismert tanúsító szervezet (analitikai labor) is végezhetné, míg a forgalomba hozatali engedélyt továbbra is a NÉBIH adhatna ki.
Díjak és költségek
Az analitikai vizsgálatok díja a tavalyi évben jelentős mértékben átalakult. Korábban a vizsgálatért fizetendő díj független volt a vizsgált tétel nagyságától. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012. (VII. 2.) VM rendelet alapján azonban az analitikai vizsgálatért fizetendő díjak jelentős mértékben átalakultak. Az új díjrendelet már figyelembe veszi a vizsgált tétel nagyságát.
A díjrendelet alapján a borászati termékek (bor, likőrbor, pezsgő, minőségi pezsgő, illatos minőségi pezsgő, szén-dioxid hozzáadásával készült habzóbor, gyöngyözőbor, szén-dioxid hozzáadásával készült habzóbor, szárított szőlőből készült bor, túlérett szőlőből készült bor, borecet) forgalomba hozatalát az következő hatósági díjak terhelik. Az első 50 hektoliteréig 7500 Ft, 51-500. hektoliterére hektoliterenként további 120 Ft, 500. hektoliterétől további 26 100 Ft. Az érzékszervi vizsgálat 3 000 Ft, míg a soron kívüli eljárás pótdíja 25 000 Ft-ba kerül.
A 2012. augusztus 1-én hatályba lépett díjrendelet egyértelműen a kisebb bortételeket forgalomba hozó pincészeteket részesíti előnybe.
 
Winelovers borok az olvasás mellé