Tokaj és Eger után Badacsony is exportál borokat Kínába

Borászportál
2013. március 29., 14:47


Borexport - Kínában a tokaji és az egri borok iránt nagy az érdeklődés, de az utóbbi időben más borvidékek, így Badacsony is a látómezejébe került. Ebben része van annak, hogy a magyar borok, a magyar borkereskedők és borászok viszonylag szép számmal képviseltetik magukat a jelentősebb kiállításokon, illetve olyan eseményeken, borvacsorákon, bemutatókon, ahol elsősorban a minőségi, prémium boroknak jut szerep.
Tokaj és Eger után Badacsony is exportál borokat Kínába
 
Tokaj és Eger után Badacsony is exportál borokat Kínába
A badacsonyi tanúhegy nyáron (fotó: Németh Richard)
Magyarországnak az Európai Unión kívüli harmadik legnagyobb borpiacává lépett elő Kína, ahol csaknem 1,9 millió euró értékben értékesítettek magyar borokat 2011-ben, és az eladott mennyiség egyre növekszik. Kína Oroszország és Kanada után, az Egyesült Államok előtt szerepel az unión kívüli piacok sorában. Évente 15-20 százalékkal bővül a magyar borok exportja a távol-keleti országba, a szállított mennyiség 2012 szeptemberében már elérte a 2011-es egész évit.
Hongkong 2008-ban minden borvámot eltörölt, és 2011-re teljes borimportja több mint 500 százalékkal 903 millió euróra nőtt.
 
Az EU-ból szállított kínai borimport 72 százaléka származott Franciaországból, amelyet jelentősen elmaradva követett Spanyolország, Olaszország, Németország és Portugália. Magyarország, Románia és Görögország nagyjából azonos mennyiséget szállít, ami azt jelenti, hogy az első tízben bőven benne vannak a magyar borok.
Tokaj és Eger után Badacsony is exportál borokat Kínába
A Bazaltbor Badacsony Kft. erjesztőpincéjében (fotó: Németh Richard)
Kínában a tokaji és az egri borok iránt nagy az érdeklődés, de az utóbbi időben más borvidékek, így Badacsony is a látómezejébe került. Ebben része van annak, hogy a magyar borok, a magyar borkereskedők és borászok viszonylag szép számmal képviseltetik magukat a jelentősebb kiállításokon, illetve olyan eseményeken, borvacsorákon, bemutatókon, ahol elsősorban a minőségi, prémium boroknak jut szerep.
Gagyi Pálffy András a Bazaltbor Badacsony Kft. ügyvezetője a Távirati Irodának elmondta, hogy egy brüsszeli borversenyre is benevezték a boraikat, amely támogatni fogja a sikeres üzletkötést. Az angolszász piaccal és az Egyesült Államok kereskedőivel is folytatnak tárgyalásokat.
A kínai piacra a Bazaltbor első, 2012. januári szállítmányban 2011-es juhfark, 2011-es szürkebarátot, 2010-es olaszrizlinget. A cég tulajdonában lévő pincészet tavaly 75 ezer palack bort értékesített, az idei évre 110 ezer palack eladását tervezik.   
Tokaj és Eger után Badacsony is exportál borokat Kínába
Gagyi Pálffy András, a Bazaltbor Badacsony Kft. ügyvezetője (fotó: Németh Richard)
Az ügyvezető tájékoztatása szerint a pincészet – ahol úgynevezett gravitációs technológiával dolgozzák fel a leszüretelt szőlőt – maximális tartálykapacitása jelenleg 150 ezer üveg bor palackozását teszi lehetővé évente, de az üzem évi 350 ezer palack bor előállításra is bővíthető. A vállalat hosszú távú céljai között szerepel a teljes kapacitás kihasználása, miközben nem akarnak raktárra termelni – mondta az ügyvezető.
Winelovers borok az olvasás mellé