Kóstoljunk Balaton és környéki fajtákat! I. rész

Kielmayer Kristian
2006. november 08., 20:06


A bor örökös változás és befolyás alatt áll. Változik ahogy idősödik, változik ahogy mi is változunk, befolyásolja a talaj, a szőlő, a borász és még sok minden más. De minden bor magán visel olyan jegyeket amelyért kedveljük vagy elutasítjuk. Meghatározza ezt a társadalom, talaj, természet, történelem (4T). A divat mellett rengeteg más is szóba jöhet.
 
Az örökös változás

Ha ellátogatunk Közép - Európa legnagyobb tavához, a magyar tengerhez, változatos képet kapunk, szignifikáns különbség az északi és déli oldal között. Talaj, domborzat, szőlőfajták ebből következően a borstílusban is határozott az eltérés. Számos hungarikum szőlőfajta mellett messziről jött bevándorlókkal is találkozunk. Érdekes ez: a Balaton a saját gyermekei mellett (kéknyelű és a keresztezet: cserszegi fűszeres) már majdnem elfelejtett fajták szintén jól érzik itt magukat, még ha  ritkán ismerik is el őket, ilyen elsősorban a pintes és a bakator. A bor örökös változás és befolyás alatt áll. Változik ahogy idősödik, változik ahogy mi is változunk, befolyásolja a talaj, a szőlő, a borász és még sok minden más. De minden bor magán visel olyan jegyeket amelyért kedveljük vagy elutasítjuk. Meghatározza ezt a társadalom, talaj, természet, történelem (4T). A divat mellett rengeteg más is szóba jöhet.


Mi az: Kék a nyele és szőlő?

Van itt egy érdekes szőlő a Balaton északi partján jobban szólva Badacsony körzetében és Balatonfelvidéken otthonos. El tudnám képzelni a talajadottságok miatt Somlón is. De nem egyedül jönne, mert beporzóra is szüksége van, ezért lehet gyakran a budai zöldel látni.

Mit ad ez a kemény savakkal és érdes erővel megáldott fehérszőlő? 
Mindenesetre valami magyaros karaktert a maga tűzességével (tűzkő) és ha jól idősödik akkor egyre baratságosabb öregúrként is bemutatkozik a kéknyelű. Képzeljük el Eötvös Károly barátait, ahogyan kedvesen behívják őket abba a Balaton-felvidéki pincébe egy pohár borra. Kedves, de határozott és egyenes - nem mindig könnyen kezelhető. Bár eddig még kevés borásznak sikerült 'megszelíditenie' ezt a faját.


Ki nem szeretne királylánykával találkozni?

A déli parton lakozik egy királyleány, amely talán Erdélyből (ott fetească regală néven ismert) került, mint kövérszőlő és leányka természetes kereszteződése. Szép savak gerincet adnak a könnyű testnek, fiatalos és bájos, ez a királyleányka. Kitűnően lehűti a meleg nyári napokat, friss üde és ropogós. Ha egy kis szénsav még bennmaradt a palackban, az sem árt, de ne legyen bántó. 
Engedje kitárni a bájos virágokat és szirmokat. Így köszönt minket fiatalon és kedves, de egyszerű mosollyal a királyleánykánk.


Azonosságok, hasonlóságok de mégis különböznek

Kocsis Pál a megalkotója (pozsonyi x csaba gyöngye), de névadó a kereskedő Irsai Olivér lett. Jól érzi magát a Balatonboglári borvidék mellett Etyek-Buda, Északnyugat Magyarország és Mátraalján is. Fiatalon jó: korrekt savak a tavaszi virágok, szirmok mellett bodza és magvas gyümölcsök is megjelennek. Szárazon vagy félszárazra iskolázva is hangulatos egyszerű jó ivású bor lehet belőle. Ne várjunk túl sokat tőle, de tiszta és üde bort mindenképpen. 

Egy kereszteződés lényege, hogy a két szülő pozitív tulajdonságát ötvözze. Dr. Bakonyi Károly a cserszegi fűszeres (irsai oliver x tramini) atyja. A 'kiejthetetlen' számomra intenzívebb aromákat produkál, mint rokona. Jobb cukorgyűjtő és szivesebben iskolázzák több maradék cukorral, vagy éppen csak édesebben. Erőteljes parfümös és intenzív virágos jegyek mérvadóak. Lehetséges, hogy a hölgyeket jobban megszólítja ez a bor?
 
 
A sok nevű barát: itt úgy hívják, hogy szürke...

Jól ismert szőlő a világ borvidékein: pinot grigio, pinot gris ruländer/grauburgunder, tokay d'alsace, stb. Utóbbi elnevezést 2007-ig használhatják az elzásziak. Semmi köze nincs a tokajihoz, ezért érthetetlen számomra a név még akkor is ha késői szüretet (Vendange Tardive) készítenek belőle. Szereti a Balaton északi részét és a Balatonmelléke borvidéket. De otthonosan mozog máshol, így Mátraalján is.
Lehet belőle szép száraz bort készíteni? Igen méghozzá nagyszerűket anélkül, hogy a cukor elfedné a valódi arcát. Hűvős klímában semleges, citrusok és gyümölcsöket tolmácsolhat nagy test és magasabb alkohol mellett. Kedveli a meleget és ekkor mézes, trópusi gyümölcsök enyhe fűszeres tolmácsolásban mutatkozik be. Kitűnően tudja érvényesíteni a nemes talajt is. Jó lehetőségeket látok ebben a barátban, egyszerű, de kifinomult stílusban.


Nem minden riesling, rizling, még ha sokan vannak is

Olaszrizlingből van a legtöbb, de ott virágzik mellette a rizlingszilváni (müller-thurgau) és természetesen a rajnai rizling (riesling). A sokarcú rizlingek - így is lehetne őket hívni.

 Az olaszrizling és a rajnai rizling is képes egyszerű és nem túl érdekes borokat bemutatni, de ennek ellenkezőjére is képesek. Valamennyi elegáns savakkal rendelkezik, jól tükrözik a 4T-t. Az olaszrizlinget gyakran keserűmandulával, zöldalmával és rezedával azonosítják. Virágos bemutatkozása mellett szépen nemesedhet az idővel. Egészen helyes bort tud adni. Csak a neve, a neve...
A rizlingszilváni (valószínűleg rajnai rizling x chasselas) könnyű és egyszerű borokért felelős. Talán virágos és könnyen fűszeres aromákkal lehet körülírni. Jó savai ropogós borrá varázsolják.

A német (rajnai) rizling elsősorban a természetet tükrözi, és a világ egyik legnagyszerűbb, elegánsabb fehérborát tudja adni - ha megfelelően és kellő alázattal állnak hozzá. Nem szereti a kistölgyet és a hírnéven sem szeret osztozni. Citrusok, fehér és trópusi gyümölcsök, csodálatos savak kísérik végig a bort sok minden más mellett.
Ahogy korosodik, nemesedik, felveheti a petrol és benzol aromajegyeket a meghatározott mineralitás mellett. (további információk A Rajnai Rizling és az Olaszrizling című írásban)


ABC – anything but Chardonnay

'Mindent csak ne Chardonnayt'. Egyes források szerint kereklevűként már régóta jelen van a Balatonnál, de mindennek ellenére egy rendkívül széles körben elterjedt nemzetközi fajáról van szó. Szinte mindenki próbálkozik vele valamilyen formában. Imádja a kis tölgyhordót, és ilyenkor a vajas, krémes (malolaktikus erjedés) tónusok a szokásosnál még erőteljesebben megnyilvánulnak.
Nem áll távol a mogyorós, tosztos, kenyeres jelleg sem. Elegánsabb, ha a szép savai mellett a talaj és kis vajasság, mutatkoznak be érett gyümölcsökkel és nem próbálják megerőszakolni a technológiával.

Kattintson a cikk folytatásához!
Kóstoljunk Balaton és környéki fajtákat! II.rész
Winelovers borok az olvasás mellé